Nauka w służbie romansu [The Love Hypothesis, Ali Hazelwood]

Wstyd się przyznać, ale sięgnęłam po The Love Hypothesis, bo urzekła mnie okładka. To jest mój typ poczucia humoru. I okazało się, że jest całkiem reprezentatywna dla treści.

Życie Olive jest podporządkowane pracy nad doktoratem, w którym prowadzi badania nad wczesnym wykrywaniem markerów raka trzustki z krwi. Ma bardzo wspierająca promotorkę, która jednak wybiera się na emeryturę, a polityka akademicka mówi, że nie może się ubiegać o kolejne granty, więc laboratorium podupada.

Dotychczas randkowanie było bardzo daleko na liście życiowych priorytetów Olive, choć wyszła kilka razy z kolegą z wydziału, ale okazało się, że bardziej zaiskrzyło między nim a współlokatorką Olive. Żeby przekonać przyjaciółkę i byłego chłopaka, że nie ma nic przeciwko ich związkowi, Olive wymyśla diaboliczny plan, po którego przeprowadzeniu grozi jej oskarżenie o napaść seksualną na przystojnego akademika, znanego z nieprzejednanego tępienia nieporadności i głupoty.

Jak Olive wplątuje się w sytuację, w której niby-randkuje z ogólnie znienawidzonym doktorem? Jak by powiedział polski wieszcz pieśni narodowej: „Jak do tego doszło – nie wiem”. Niemniej każde z nich realizując własne założenia i cele, powoli się poznaje i przełamuje stereotypy.

Powieść jest napisana w typie pracy naukowej – każdy rozdział zaczyna się pewnym założeniem niby-naukowym a treść prowadzi do jego potwierdzenia. Tempo jest dostosowane do powoli i niechętnie rozwijającej się znajomości, a trzecioosobowy wewnętrzny narrator śledzi bardziej Olive (i ma wgląd w jej myśli i uczucia), oraz ma mnóstwo wątpliwości w świecie cis-hetero-białych mężczyzn.

Dodatkowo The Love Hypothesis przywiodła wspomnienia sprzed dobrych kilku lat, kiedy sama, będąc młodą doktorantką, zmagałam się z dokładnie tymi samymi problemami, co bohaterką – brak funduszy na badania, ciągła walka o granty, przepracowanie, toksyczne środowisko i ciągle poczucie bezużyteczności i bycia wykorzystywanym. Praca naukowa w zmaskulinizowanym środowisku musi być jeszcze gorsza!

Jeśli macie ochotę na lekką pozycję po angielsku, to język jest dość przystępny, a historia przyjemna i ciepła (i nie tylko dlatego, że dzieje się w San Francisco). Będę na pewno śledzić inne powieści tej autorki.

Autor: Ali Hazelwood
Tytuł: 
The Love Hypothesis
Wydawnictwo: 
Berkley
Data wydania:
2021

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: