Wszystkie stany miłości [Z miłości? To współczuję, Agata Romaniuk]

Agata Romaniuk zaprezentowała zbiór historii kilkunastu omańskich kobiet skupionych wokół małżeństw. Udało jej się przeniknąć do zamkniętego, obcego kręgu kulturowego i uzyskać wywiady, choć miała na to niewielkie szanse, pochodząc z innego świata.

Oman to jedno z najbogatszych państw w regionie Zatoki. Do niedawna ściśle trzymający się ducha i litery Koranu, liberalizujący od niedawna prawa kobiet. Kobiety z jednej strony dalej są własnością najpierw ojca, potem męża, i zawsze pod opieką braci, starają się przejmować stery nad własnym życiem.

Romaniuk podejmuje właściwie wszystkie tematy okołozwiązkowe: od wyższości małżeństw aranżowanych nad małżeństwami z miłości począwszy, poprzez budżet domowy, seks, opiekę nad dziećmi, przemoc domową, relacje w dużych rodzinach, miłość nieheteronormatywną, zdrady, kolejne żony, związki mieszane narodowościowo, mezalianse, handel żywym towarem i w końcu rozwody.

Największe wrażenie zrobił na mnie rozdział o sprowadzaniu młodych żon z Indii czy innych państw tego regionu. Do tej pory niewiele na temat wiedziałam i historie dziewczynek sprowadzanych na kolejne żony dla sześcdziesięcio- i siedemdziesięciolatków, którzy chcą zakosztować pedofilskiego seksu  (małżeństwa z dziećmi w samym Omanie są zakazane, ale jeśli żona jest z importu i do ślubu doszło za granicą, to jest on jest usankcjonowany prawnie), by zostawić je bez grosza daleko od rodzinnego domu, najczęściej w ciąży, otworzyły mi oczy na fakt, że wystarczy być bogatym facetem, by absolutnie wszystko uszło płazem.

Sama autorka w wywiadzie udzielonym podcastowi Dział Zagraniczny (#003, data: 18.07.2019) mówiła, że drogę do omańskich kobiet otworzyło jej macierzyństwo i faktycznie wspomina o tym w książce, że z jedną rodziła, inna była nianią jej syna. Sama książka powstała z potrzeby pokazania tej inności, która w chrześcijańskiej Europie wydaje się nie z tego świata i obrosła mitami i legendami, tymczasem prawda jest wystarczająco zaskakująca, by czytać Z miłości nie jak literaturę faktu, lecz jako fantazję o oriencie.

Autor: Agata Romaniuk
Tytuł: Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Data: 2019

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: