Demoniczny kataklizm [Błędny krąg, Mike Carey]

Castor postanowił wrócić do biznesu, jednak ze względu na wyrzuty sumienia i niewyjaśnioną do końca sprawę, dokąd trafiają dusze odesłane przez egzorcystę, postanowił zmienić profil działalności na szeroko pojęte usługi duchowe i nawiązał współpracę z policją jako niezależny konsultant.

W drugim tomie na Castora spadają znienacka trzy sprawy – Juliet prosi go o konsultację w sprawie opętania w kościele; zrozpaczeni rodzice małej dziewczynki proszą o odszukanie jej porwanego ducha; Rafi Ditko niespodziewanie wraca do siebie, pozbywając się swojego niemile widzianego współlokatora z piekła rodem. Jedna sprawa byłaby już zaskakująca, ale trzy na raz – to już wygląda, jakby otwarły się wrota piekieł.

Sprawa zaginionego ducha dziewczynki zajmuje Castora najmocniej, ponieważ nie wiedział dotychczas, że istnieje możliwość porwania ducha, ponadto im dłużej jej szuka, tym straszniejszych rzeczy się dowiaduje i coraz potężniejsze stwory próbują go zabić. No i chodzi o małą dziewczynkę.

Ponieważ w okolicy przełomu wieków coraz więcej zmarłych wraca zza grobu w różnych formach (zombie, duchy, loup garou), wydaje się, że autor przepracowuje w tej serii traumę ponowoczesnego Fin de siècle, a jednocześnie – po dwóch dekadach panowania fantasy w literaturze, robi zwrot ku miejskiemu życiu ale w wymiarze metafizycznym i zwraca uwagę na pogłębione życie duchowe.

Wciąż uważam, że ta seria mogłaby mieć lepszego bohatera. Wręcz zasługuje na niego. Ale mamy do czynienia z mentalnym bliźniakiem Harry’ego Dresdena, co stanowi najsłabszy punkt powieści. Pierwszoosobowa narracja, która pogłębia podobieństwo serii do przygód chicagowskiego maga powoduje, że czekam na podobny spadek formy. Jednak póki co jest to moja książka do metra i sprawdza się bardzo dobrze, trzyma w napięciu a wątki kryminalne zostawiają niewielkie poszlaki i przy odpowiedniej dozie skupienia można się domyślić, kto jest winny i jakim przestępstwom.

Autor: Mike Carey
Tytuł: Błędny krąg
Tłumaczenie: Paulina Braiter-Ziemkiewicz
Wydawnictwo: Mag
Data: 2009

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: