Dzień sztucznej inteligencji [Gambit, Michał Cholewa]


Pierwszy raz Gambit Michała Cholewy czytałam już dobre kilka lat temu i zapamiętałam, że to bardzo sprawnie napisana i przemyślana powieść. A skoro autor zapowiada że zbliża się do końca zapowiadanego cyklu, chcę być zwarta i gotowa, gdy wyjdzie ostatnia część.

Cholewa nie patyczkuje się z czytelnikiem, rzuca go w środek operacji specjalnej, mającej na celu zebranie fantów które zginęły w skutek nastania Dnia. Powieściowy czas akcji to 2211 rok a Apokalipsa dotyczyła wypuszczenia chińskiego wirusa, który doprowadził do buntu SI, tym samym pozbawiając ludzkość możliwości odbywania podróży międzygwiezdnych. Niestety, w wyniku tych okoliczności niektóre statki się zgubiły, nie mogąc wrócić do kosmoportów.

Można się domyślić, że Dzień był początkiem wyścigu do odzyskania armii i zasobów. Większość ludzkości zginęła, ci którzy przeżyli, nie ustają w wysiłkach, by kontynuować wojnę. Głównym bohaterem jest szeregowiec Marcin Wierzbowski z sił UE, który wraz z oddziałem został skierowany do walki z Amerykanami na New Quebec. Autor odkrywa przed czytelnikami kolejne elementy układanki nieskończenie powoli. To nie znaczy, że mało się w powieści dzieje – wręcz przeciwnie. Akcja toczy się równym tempem a narrator wprowadza detale w miarę jej rozwoju.

Czytając Gambit nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że ma wspólne punkty z dwiema innymi powieściami, które pojawiły się na moim blogu – Głębią i Distortion. Z pierwszą łączy ją fizyka. Co prawda Cholewa skąpi opisów przemieszczania się w przestrzeni kosmicznej, ale opisy przeliczenia skoków i namierzania boi lokacyjnych przywiodła mi na myśl znaną metodą pokonywania głębi. Z drugą powieścią punktem stycznym jest atmosfera wojny – bagno ze swoją żyjącą mgłą, której wpływ na psychikę stacjonujących tam żołnierzy jest podobny do pustyni szarpiącej nerwy stacjonujących na Distortion. Ma świadomość, przemawia do ludzi, wydaje odgłosy, oślepia, mami…

Gambit to bardzo solidna pozycja wśród rodzimych powieści fantastyczno-naukowych, jest niewątpliwym elementem proroctwa i zdecydowanie rokująca na przyszłość!

Autor: Michał Cholewa
Tytuł: Gambit
Wydawnictwo: Ender/War Book
Data: 2012

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: