Ewolucja zabójcy [Łaskun, Katarzyna Puzyńska]

Po raz kolejny Puzyńska zaskakuje – po rewelacyjnych Utopcach czas na równie rewelacyjnego Łaskuna! Niepozorny, ale odpowiedzialny za wytwarzanie jednej z najdroższych kaw na świecie ssak staje się okrutnym mordercą. Jak to możliwe?

Podgórski po rozstaniu z Weroniką i odrzuceniu przez Emilię przeniósł się do brodnickiej komendy oraz z powrotem matczynej sutereny. Wydaje się, że niewiele już łączy go z życiem znanym z poprzednich tomów, ale okazuje się, że to nie koniec szokujących rewelacji na temat prostolinijnego policjanta z Lipowa. Na naprawdę makabrycznym miejscu zbrodni, gdzie rozkładające się zwłoki dwojga ludzi połączono w odrażającą kompozycję, niczym potwór Frankensteina, prawdopodobnie znajdują się dowody obciążające Podgórskiego.

Śledztwo toczy się w mrocznym półświatku małych miasteczek i wsi – lokalnym burdelu, popularnym wśród policjantów, krawieckim atelier, pełnym groteskowych manekinów… Podgórski przesłuchuje królowe życia – wdowę po mafiozie czy właścicielkę nocnego klubu, w którym można zamówić nie tylko taniec na kolanach.

Puzyńska znowu eksperymentuje z formą powieści, wprowadza elementy gore i groteski. Wprowadza i przybliża kolejną chorobę psychiczną, tym razem bardzo spektakularną, choć stawia śmiałą tezę, że jest mechanizmem obronnym mózgu na traumatyzujące wydarzenia z dzieciństwa, brakuje mi tam przypisu, który wyjaśniałby, że to nie takie proste (brakuje mi tego kilka dobrych lat po publikacji, gdy choroby psychiczne były i wciąż są narzędziem piętnowania osób korzystających z opieki psychiatrycznej a system opieki jest w zapaści). Choć na potrzeby powieściowe zapewne wystarczy podane wyjaśnienie.

Jeśli myśleliście, że najbardziej kryminogenny jest Sandomierz, bo ojciec Mateusz ma pełne ręce roboty, to nie widzieliście Lipowa. Niedługo trzeba będzie importować ludzi, bo nie będzie kogo mordować – jest to wieś z największym wskaźnikiem zabójstw w Polsce, a może i na świecie. A Puzyńska znowu zostawia czytelnika i swoich bohaterów w bardzo niepewnej sytacji.

Autor: Katarzyna Puzyńska
Tytuł: Łaskun
Wydawnictwo: Prószyński i s-ka
Data: 2016

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: