Ofiara historii [Trzydziesta pierwsza, Katarzyna Puzyńska]

W trzeciej już części cyklu o Lipowie pod przewrotnym tytułem Trzydziesta Pierwsza Katarzyna Puzyńska dokonuje rozliczenia z przeszłością i to na dwóch poziomach! Aspirant Daniel Podgórski mu się zmierzyć z legendą swojego ojca i odkryć tajemnice, które zdawało się, że już pokrył kurz.

W Lipowie trwa poruszenie, po wcześniejszym zwolnieniu ma wrócić z więzienia zakała tutejszej społeczności, Tytus Weiss –  podpalacz, przez którego zginął ojciec Daniela a wraz z nim inni policjanci z lipowskiego komisariatu. W okolicy zaczyna się też kręcić naukowiec, który bada antropologiczny aspekt sekty, której członkowie popełnili zbiorowe samobójstwo.  Szeregi policji natomiast zasila Emilia, którą w czasach studenckich łączył romans z Danielem. Dość powiedzieć, że nic nie jest tym, czym się zdaje na pierwszy rzut oka – jak to u Puzyńskiej.

Dwie rzeczy wymagają tu wspomniena w kategorii wad: po pierwsze – gdzie jest Klementyna Kopp? Jej brak jest odczuwalny, ponieważ jest to postać, która nadaje powieści zadziorności, tymczasem zamiennik w postaci Emilii nie wzbudza ani emocji, ani zaufania. Wprowadzenie młodej policjantki wygląda na próbę złamania kręgosłupa moralnego Daniela i wystawianie go na pokuszenie, choć jest szczęśliwy w związku z Weroniką (jej też jakby mniej w tej części, zupełnie jakby postaci się nie mieściły na scenie).

Drugą sprawą jest pokazana w prologu uciekinierka, która uciekła z sekty zimą i bez ubrań. Jak to zrobiła – pozostaje tajemnicą, niemniej nikt o niej nie wie, a przecież po tak spektakularnej  ucieczce pisałyby o niej wszystkie gazety od Bydgoszczy po Gdańsk, a być może i w całej Polsce, jak zatem zdołała uciec, unikając ludzi i domów, bez szukania pomocy? W tym przypadku nawet zawieszenie niewiary nie pomaga, a przecież autorka do tej pory starała się zachowywać pozory prawdopodobieństwa.

Generalnie kryminały o Lipowie  trzymają dość wysoki poziom i pozostają w gronie moich ulubionych i nawet wymienione tu potknięcia nie odbierają królowej kryminału korony zatem czekajcie na nowe wieści z frontu!

Autor: Katarzyna Puzyńska
Tytuł: 
Trzydziesta pierwsza
Wydawnictwo: 
Prószyński i S-ka
Data wydania
: 2015

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: