Zamknięcie trylogii [Wyczarowanie światła, V.E. Schwab]

Przyszedł czas na zwieńczenie trylogii Odcieni magii V.E. Schwab. Z kim przyjdzie się zmierzyć Kellowi i Lili w Wyczarowaniu światła i czy uda im się zawalczyć o ostateczną nagrodę – wspólną przyszłość?

Po aresztowaniu i ostatecznym odcięciu od królestwa Czerwonego Londynu Kell trafił ponownie do Białego odpowiednika stolicy, w którym zagnieździło się zło. Jednak Kell nie jest odpowiedzialny za jego sprowadzenie, to cudem ocalały Holland przyniósł czystą magię, by mogła się pożywiać na kolejnym miejscu. Gdy jednak odmawia bycia nosicielem tej mrocznej, ambitnej magii, musi znaleźć kogoś na swoje miejsce.

O ile poprzedni tom należał głównie do Lili, ten został w znacznej mierze poświęcony Hollandowi. poznajemy z retrospekcji jego przemianę z dość naiwnego chłopaka z dzielnicy biedy w lojalnego żołnierza swojego króla i niewolnika kolejnych władców oraz mimowolnego kronikarza dziejów Białego Londynu. Teraz próbuje wraz z Kellem i Lily uratować chociaż czerwoną stolicę, bo

(…) zawsze jednak przyjmował, że ten inny świat jest taki jak jego. Mimo wszystko oba miasta były kiedyś potężne. Oba swego czasu tętniły życiem. Obazostały odseparowane, kiedy wrota się zamknęły.

Trzeci tom to już klasyczna przygodówka o schemacie baśni, w której bohaterowie wyruszają w pouczającą podróż po artefakt, jednocześnie mając okazję poznać samych siebie oraz swoich towarzyszy. Kryje się w nim mnóstwo emocjo związanych choćby z magicznym połączeniem między królewskimi braćmi i ich trudną relacją, tym bardziej skomplikowaną przez pojawienie się Alucarda :

– I Alucardzie… – zawołał, kiedy kapitan dotarł do drzwi.

Emery Zerknął za siebie, blady lecz pewny swego. – Naprawdę postaraj się – dokończył zdanie książę – nie zabić mojego brata

Ostatni tom pozostawia jednak kluczowe niedopowiedzenie – komu zależało na tym, by Kell na początku dostał czarny kamień, a co najważniejsze – po co? Można się domyślać, że rodzeństwo władające Białym Londynem miało ukryty motyw, ale ukryty na tyle głęboko, że mi umknął. Niemniej ta nielogiczność nie przeszkodziła mi odczuwać przyjemność z lektury i szukać z bohaterami odpowiedzi na inne pytania – o granice poświęcenia dla jednostki i czy różnią się one od granic poświęcenia dla dobra ogółu? Czy walka o prawo do samostanowienia to ucieczka?

Myślę, że to nie ostatnie moje spotkanie z tą autorką, szczególnie że w przyjemny sposób łączy niezłą narrację z nieco pogłębioną obserwacją świata.

Autor: V.E. Schwab
Tytuł: 
Wyczarowanie światła
Przekład:
Ewa Wojtczak
Wydawnictwo: 
Zysk i s-ka
Data wydania:
2018

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: