Pomiędzy dzieciństwem a dorosłością [Fangirl, Rainbow Rowell]

Fangirl jest moim pierwszym spotkaniem z twórczością Rainbow Rowell i skusiła mnie tytułem. Okazało się, że znalazłam w niej znacznie więcej niż się spodziewałam i nadspodziewanie dużo dobra.

Powieść zaczyna się wraz z początkiem roku akademickiego. Dla Cath jest to jednak przede wszystkim dzień zdrady jej siostry bliźniaczki. Zamiast, jak przez ostatnie dziewiętnaście lat, także w college’u zamieszkać razem, Wren postanowiła się usamodzielnić i zostawić swoją społecznie wyizolowaną siostrę na pastwę obcej współlokatorki w akademiku.

Co prawda w życiu Cath nie umie nawiązywać relacji, ale w internecie jest popularną autorką fanfików, ma wielu fanów i realizuje się, tworząc fabułę ze świata Simona Snowa (do złudzenia przypominającego ten z Harry’ego Pottera). I tak naprawdę uważa, że to jest jej prawdziwe życie, natomiast cała reszta (studia, spanie, jedzenie) to smutny obowiązek.

Powieść jest przeznaczona dla starszych nastolatków, którzy właśnie stoją u progu dorosłości, zapewne dlatego część ich problemów wydała mi się banalna do rozwiązania lub uniknięcia, gdyż wynikały z tego, że bohaterowie ze sobą nie rozmawiają. To oczywista inspiracja realnym życiem, bo mnóstwo ludzi nie potrafi się w tym wieku komunikować, a najbliżsi często są tymi, z którymi najtrudniej o nawiązanie relacji.

Z drugiej strony mam wrażenie, że zostało w książce poruszone aż nadto problemów – alkoholizm kobiet, choroby psychiczne, psychologiczne podstawy problemów z nauką, porzucenie dzieci… Owszem, wszystko to dotyczy współczesnych nastolatków, ale gdy wszystkie dotykają jednego bohatera, trudno oprzeć się wrażeniu, że nie wszystkie kwestie są potraktowane jednakowo poważnie i nadać mu odpowiednią perspektywę, by nie zostały spłycone i strywializowane. Wydaje mi się, że problemy dotyczące wyłącznie Cath mogłyby stanowić wystarczający materiał, a pozostałe można spokojnie przesunąć do kolejnej powieści.

Niemniej muszę przyznać, że wielu młodych ludzi odnajdzie się w tej książce, szczególnie przy tej pokoleniowej zmianie, kiedy życie przestało się toczyć głównie w realu, a w znacznej mierze przeniosło się do świata wirtualnego. Twórczość tej autorki zainteresowała mnie na tyle, że prawdopodobnie sięgnę jeszcze po jakąś jej powieść, szczególnie że zarówno język, jak i tłumaczenie są dobre, brak też nachalnego dydaktyzmu – tu nie ma łatwych odpowiedzi i gotowych recept na życie.

Autor: Rainbow Rowell
Tytuł: 
Fangirl
Przekład:
Magdalena Zielińska
Wydawnictwo: 
Otwarte
Data wydania:
2015

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: