Odrobina wiejskiej grozy [Utopce, Katarzyna Puzyńska]

Po dość przeciętnej pod względem realizacyjnym części o morderstwie kwiaciarki w tomie Z jednym wyjątkiem, Utopce kontynuują podjęty tam wątek rozwiązania komisariatu w Lipowie. Klementynie Kopp udaje się dojść do porozumienia w tej sprawie z komendantem, i jeśli uda jej się rozwiązać sprawę morderstwa sprzed trzydziestu lat, komisariat ma pozostać.

Latem 1984 roku we wsi Utopce zginęli ojciec i syn, zostają po nich tylko ubrania oraz ślady zębów na progu. Brakuje ciał, nikt nic nie wie. Śledztwo szybko utyka w martwym punkcie, bez znalezienia zwłok i wskazania winnego. Po trzydziestu latach młodszy aspirant Daniel Podgórski oraz sierżant sztabowa Emilia Strzałkowska pod przywództwem Klementyny Kopp mają rozwikłać tę tajemnicę.

W tym tomie Katarzyna Puzyńska eksperymentuje z formą, wprowadza do powieści elementy grozy, co bardzo ciekawie koresponduje ze stanem umysłowym Klementyny, która zdaje się pod wpływem atmosfery tracić zmysły. Autorka wykorzystuje do realizacji tego pomysłu zabiegi narracyjne, takie jak przerzucanie osi bohatera, prowadzenia narracji na trzech poziomach czasowych, wplatanie do treści fragmentów raportów z późniejszych przesłuchań policjantów przez wydział wewnętrzny.

Zarówno zawikłanie prowadzonej sprawy, jak i zabiegi formalne wprowadzone w Utopcach, powodują że jest to jedna z lepszych części sagi o Lipowie. Poza tym zostawia czytelnika i bohaterów w takim miejscu, że od razu chce sięgnąć po kolejny tom, żeby zobaczyć jak potoczą się ich losy. Oczywiście nieodzownym tłem jest życie prywatne policjantów z Lipowa, choć nie ukrywam że moim ulubionym bohaterem drugoplanowym jest Don Jose! Jego zaangażowanie w sprawy oraz niezwykle prosty niemalże ascetyczny styl życia powoduje, że stanowczo jest tym bohaterem, którego należy bezwzględnie naśladować. Życia pozostałych zaangażowanych w sprawę są nadzwyczaj skomplikowane i komplikują się coraz bardziej.

Jeśli zatem, podobnie jak ja, straciliście wiarę w Puzyńską po poprzednim tomie, spieszę donieść, że wróciła w dużo lepszej formie!

Autor: Katarzyna Puzyńska
Tytuł: 
Utopce
Wydawnictwo: 
Prószyński i s-ka
Data wydania
: 2015

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: