Książki w serialu, czyli autotrolling stosowany cz. 1 – Castle [Felieton]

Część I

Ricka Castle’a nie muszę przedstawiać.

Zblazowany autor kryminałów, który miał obserwować pracę na posterunku, by odzyskać zagubione natchnienie, a niespodziewanie stał się pilnym uczniem i wiernym admiratorem pięknej detektyw Beckett.

W serialu często pojawiają się odniesienia do literackich sukcesów bohatera. Początkowo wspomniana jest seria bestsellerów o Derricku Stormie, a w dalszych sezonach – o Nikki Heat. Ponieważ serial oparty jest na trollingu, nie może się obyć bez scen, w których detektyw Beckett z wypiekami na twarzy szuka scen seksu w łazience na posterunku. Na czym oczywiście przyłapuje ją Castle.

Podczas przerwy w nadawaniu serialu, między pierwszym a drugim sezonem, pojawiła się pierwsza książka z serii o Nikki Heat, Fala upału (ang. Heat Wave). W Polsce, nakładem wydawnictwa 12 Posterunek, pojawiły się trzy tytuły z tej serii (Fala upału, Nagi żar oraz Gorączka zmysłów) i trzy w serii o Derricku Stormie (Krwawy sztorm, Nadchodzący sztorm i Wściekły sztorm). Natomiast na Amazonie są też dostępne kolejne książki o Nikki Heat (Frozen Heat i Deadly Heat), z czego wynika, że po każdym sezonie serialu, pojawiła się jedna powieść z cyklu. Jest to genialny zabieg marketingowy, który przywiązuje widza do serialu, uprawdopodabnia wydarzenia przedstawione w nim, pozwala zarobić producentowm i ghostwriterowi. Odnośnie do tego ostatniego – już wiele teorii słyszałam na temat tego, kto pisze książki za Castle’a. Na razie najciekawsza pojawiła się na blogu Jeannie Ruesch, która przeprowadziła śledztwo i ciąg logiczno-myślowy, godne najlepszych detektywów 🙂 Podobnie zresztą Steve Margolis, choć trudno mi się zgodzić z tezą, że książki pisała kobieta. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: