Czy androidy mogą marzyć? [Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?, Philip K. Dick]

O Dicku wszyscy wszystko wiedzą. Blade runnera pewnie też większość oglądała, wszak to kryminał noir i jeszcze science fiction, i jeszcze piękny Harrison. Dick też obejrzał i uznał, że jest na liście Deckarda. Cóż. 

Ale ja nie o tym. Rebis wydał audiobooka, który powstał dzięki radiowej Trójce we współpracy z Audioteką. Audiobook – ktoś pomyśli – znowu lektor czyta monotonnym głosem i zanim dojdzie do końca pierwszego akapitu, będę myślał o tym, co na obiad. 

Nic bardziej mylnego. Otóż ten audiobook to bardziej słuchowisko – tu owca zameczy, tam przeleci Hover, cała plejada aktorów wciela się głosowo w postaci (ba, nawet syntezator mowy IVONA się załapał i mówi w końcówce za sprzedawcę). A wszystko to nagrane metodą dźwięku binauralnego (to metoda nagrywania dźwięku bardziej naturalnie niż w przypadku dolby surround), którą trzeba słuchać koniecznie w słuchawkach.

Myślicie, że kino domowe i 50 głośników daje dźwięk surround, a słuchawki nie? To posłuchajcie darmowego rozdziału, bo ja jestem pod ogromnym wrażeniem naturalności dźwięków! Gdy bohaterowi wypadła puszka i się potoczyła, to się obracałam sprawdzić, czy po lewej za mną się jeszcze nie turla. Dźwięk był tak realistyczny.

Muzyka to osobna para kaloszy – jazz to nie moja bajka, raczej. Ale tu tak bardzo pasował, jest tak przejmujący i ściska gardło i serce. 
Gdy się skończył, byłam po prostu rozczarowana. 

http://audioteka.pl/lowca

Tylko nie wiem, wydaje mi się, że jak kiedyś czytałam, to w innym tłumaczeniu… Może mi się tylko wydaje?

Autor: Philip K. Dick
Tytuł: Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach
Wydawnictwo:  Rebis
Data wydania: 2012

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: