Księzniczki i szpieginie [Królestwo mostu, Danielle L. Jensen]

Mam wyjątkowe szczęście do młodzieżówek powielających klisze – myśleliście, że trop księżniczki z bajki wymiera? Gdzież tam – rozwija się dobrze, ugruntowuje pozycję i wypiera zwykłą bohaterkę (Heroina vulgaris). Kolejną przedstawicielką tego gatunku (Princessa heroina) jest Lara. Dotychczasowe życie spędziła w ośrodku szkoleniowym na pustyni, by wraz z jedenastoma siostrami stanąć w szranki o tytuł najlepszej szpiegini w Maridrinie i ubiegać się o rękę księcia, zagwarantowaną w traktacie pokojowym.

Co zatem robi kandydatka na królową, by pozbyć się konkurencji? Truje i zostawia za sobą nawet się nie obejrzawszy. A potem zostaje żoną króla i służy ojcu jako tajny informator, by ten mógł prowadzić wojnę i zaorać jedyny port tranzytowy w okolicy.

W tym miejscu straciłam wątek i przestałam rozumieć motywacje Lary – niby nienawidzi ojca, ale robi wszystko, by mu się przypodobać. Ma widocznie nieprzepracowane problemy z dzieciństwa, które załatwia, zostawiając za sobą trupy.

Ale mąż w sumie przystojny i całkiem miły, dość dobrze ją traktuje, więc też można mu okazać lojalność, zabijając kilka osób… Musicie przyznać, że Lara ma dość ciekawy sposób okazywania uczuć.

Oczywiście wszyscy (z mężem na czele) podejrzewają, że jest szpiegiem, ale raczej ich to nie turbuje, bo prawdopodobnie zamierzają wywołać u niej syndrom sztokholmski, pokazując bitwy morskie i traktując jak więźnia politycznego.

Lara ma jedno ważne powiedzenie, które często sobie powtarza (parafrazując George’a R.R. Martina) i stało się ono moim hasłem dnia – DZISIAJ NIE UMRĘ. I tego się trzymamy.

Nie rozumiem tej książki, nie mogę się w żaden sposób utożsamić z bohaterką. Nie rozumiem jej okrucieństwa, nie podoba mi się fabuła, która jest miałka i pretekstowa. Co gorsza – prawdopodobnie nie różni się za bardzo od innych powieści tego typu. I tak się czyta – jak typową lekturę do metra. Trudno się w niej pogubić, bo i tak nie ma za dużo sensu. Jest jednak napisana lekko, trzyma tempo i ciężko się na niej zawieść.

Autor: Danielle L. Jensen
Tytuł: 
Królestwo mostu
Wydawnictwo:
Galeria książki
Data wydania:
2019

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: