Być dzieciakiem [Film: Felix, Net i Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa]

Wczoraj byłam na nowym polskim filmie młodzieżowym – Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa. Poświęcenie to było dla mnie nie lada, bo jestem wciąż rzężąca, charcząca i w ogóle, ale jestem wielką fanką żony autora powieści (i jego samego trochę też, ale nie przez wzgląd na książki akurat).

Tata tytułowego Felixa pracuje w tajnym laboratorium i wysyłają go do pracy nad Bałtyk – dają także mieszkanie w przedwojennym domku na uboczu, gdzie jedynym sąsiadem jest opryskliwy rybak. Wiadomo, jak się ma chatę na odludziu, dobrze zabrać dzieci, a zatem towarzyszą mu syn i jego przyjaciele ze szkoły – Net i Nika. Szybko się okazuje, że tata pracuje nad rozwikłaniem zagadki tajnej bazy III Rzeszy i jeszcze bardziej tajnego Pierścienia. Skoro ma być to supertajne, to nie ma nic lepszego od opowiedzenia o tym dzieciom, które są wścibskie i sprytne, a potem wprowadzić je do tej bazy, żeby mogły dokonać większych zniszczeń – co oczywiście natychmiast robią. A to dopiero początek przygód…

W tym filmie o dziwo grają nastolatkowie (zupełnie nie wzorem Beverly Hills) i o ile panowie robią to całkiem zgrabnie, to dziewczyna startuje na miss drewna. No ale cóż, podobno nie było ją łatwo wybrać i dopiero w trzecim castingu udało się wyłonić tak sztuczną i drętwą postać.

Film, jak na polskie warunki, zrobiony naprawdę bardzo dobrze. Mamy wynalazki, mamy mnóstwo efektów specjalnych (jak po pokazie powiedział reżyser, 75% scen było obrabianych w postprodukcji, żeby dodać im efekty specjalne) i co prawda budżet nie był wielki i nie ma co porównywać z superhitami z Hollywood, to jednak polecam zobaczyć – po pierwsze dlatego, że to fajny film, ciepły i sympatyczny, o przyjaźni, wariackich przygodach z dzieciństwa. Po drugie – żeby zobaczyć, że Polacy potrafią zrobić film na poziomie i nie musi być o papieżu czy innym świętym (lub odwrotnie – o nieświętym). A po trzecie dlatego, że filmów dla młodzieży jest mało.

TytułFelix, Net i Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa
Reżysera: Wiktor Skrzynecki
W rolach głównych: Klaudia Łepkowska, Maciej Stolarczyk, Kamil Klier i in.
Rok produkcji: 2012

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: